Projekt: „Šalji dalje dobro srca svoga“

4.b razred sa učiteljicom Željkom Filković sudjelovao je tijekom školske godine  u volonterskom projektu Otisak srca za koji je natječaj raspisala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. Nagrada za provedbu projekta bila je 10 000 kn. Uručenje nagrade bilo je u Muzeju Mimara.

Projekt pod nazivom „Šalji dalje dobro srca svoga“ predstavljen je sa sljedećim volonterskim akcijama:

1.     Pomoć starijim članovima društva u susjedstvu

Učenici su provodili svoje slobodno vrijeme družeći se sa svojim susjedima starije životne dobi koji žive sami. Druženje su proveli u razgovoru o školi, o svojim ali i njihovim đačkim danima, odnijeli im smeće u kontejner, donijeli namirnice iz trgovine.

2.     Druženje sa umirovljenicima iz Doma umirovljenika Medveščak

U tjednu pred Uskrs razveselili smo korisnike Doma prigodnom priredbom s malo pjesme, plesa, pokojim igrokazom i na kraju, sa malim , ali od srca, poklonima prigodnog sadržaja koje su umirovljenici sa oduševljenjem prihvatili.

3.     Posjet Centru za odgoj i obrazovanje djece „Slava Raškaj“

Jednog smo  četvrtka posjetili Centar Slava Raškaj u Nazorovoj ulici u Zagrebu. Domaćini su nas srdačno dočekali. Ravnateljica nam je ispričala kratku povijest Centra. Saznali smo tko je bila Slava Raškaj i zašto se Centar zove upravo njenim imenom. Djeca domaćini priredili su nam mali program kao i mi njima. Nakon kratkog druženja, krenuli smo u obilazak Centra, učionica, spavaonica kao i prostorija u kojima borave najmlađa, vrtićka djeca. Njima smo donijeli slikovnice, razne slagalice, igračke kojima su se jako razveselili. Većim, školarcima, donijeli smo knjige za čitanje u slobodno vrijeme. Nadamo da će nas se rado sjetiti kad uzmu pokoju knjigu u ruku. Nakon izvrsnog ručka, radionice znakovnog jezika, likovne i tjelesne radionice vratili smo se u školu.

4.     Posjet Skloništu za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu

Petak, na početku mjeseca svibnja, rezervirali smo za posjet Skloništu u Dumovcu. Domaćini su nas srdačno dočekali, ispričali nam kratku priču o Dumovcu iako smo se mi već upoznali sa aktivnostima kojima se bave. Za pse smo donijeli razne potrepštine; od vodilica i ogrlica, gumenih igračaka, nagradnih kolačića, hrane, do dekica i ostalih stvari prikupljenih u našoj školi namjenjenih upravo psima u skloništu. U obilasku Skloništa vidjeli smo pse smještene u kavezima. Svaki pas ima ime, svoju pločicu sa osnovnim podacima, kućicu za spavanje. Vidjeli smo i ambulantu za pružanje liječničke pomoći svim bolesnim i ozljeđenim psima, kao i onima koji trebaju samo cijepljenje, pregled i slično. Jednom smo pregledu i prisustvovali te vidjeli kako se psu stavlja čip za identifikaciju, mjeri temperatura, otkucaji srca.

5.     Posjet Knjižnici Medveščak

Posljednja planirana aktivnost vezana uz naš projekt bilo je druženje s predškolskom ali i mlađom djecom u Knjižnici Medveščak. Djeci smo donijeli crtančice u koje smo zalijepili sličice životinja i vozila koje su predviđene za bojanje. Ispod svake sličice pisao je naziv tako da djeca sliku mogu povezati s njezinim nazivom. Druženje je prošlo u igri društvenim igrama, kutićima za kuhanje, frizure, kućicama za lutke ali i igri u kojoj su sudjelovali i veliki i mali. Na kraju su nas srdačni domaćini počastili sokom i keksima.

Ovo su bile naše aktivnosti  iz Projekta; kako smo ih predvidjeli tako smo ih i proveli. Za kraj nas je Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva odvela na nagradni izlet u posjet volonterskoj Udruzi Breza, u njihovu DOKKICU, Dječju osječku kreativnu kućicu, u kojoj smo saznali kako mladi Osječani mogu kvalitetno i kreativno provesti slobodno vrijeme, učiti, pisati zadaće ili se jednostavno družiti učeći kuhati, izrađivati svijeće ili hodati na štulama što se nama Zagrepčanima posebno svidjelo. Dan smo proveli jako lijepo, Osijek je lijep grad i svi smo poželjeli opet ga posjetiti.

Učiteljica: Željka Filković

Školska godina 2011./2012.