2016-05-04 11:28:15

Projekt „Prijateljstvom protiv različitosti - Putovi i misli blaženog Ivana Merza“ (Karaševo, Rumunjska, 25. - 29. travnja 2016.)

Osnovna škola dr. Ivana Merza ostvarila je suradnju s osnovnom školom iz Karaševa u Rumunjskoj te organizirala projekt razmjene učenika pod nazivom Prijateljstvom protiv različitosti - Putovi i misli blaženog Ivana Merza. Smisao je projekta u prijateljskim i radnim susretima osnovnoškolaca i učitelja iz različitih krajeva, upoznavati posebnosti, a ujedno i razmjenjivati odgojno-obrazovna iskustva.

Karaševo je prekrasno mjesto u kojemu žive hrvatski iseljenici iz Rumunjske. Dva prostorno kilometrima udaljena grada, Zagreb i Karaševo, dakle, glavni grad Republike Hrvatske i pitoreskno mjesto na zapadu Rumunjske, i dvije osnovne škole, povezao je jedan cilj zacrtan projektom: prijateljstvom prema upoznavanju različitosti i protiv bojazni od različitosti.

Domaćini susreta, kvalitetnim su programom ispunili naš petodnevni prijateljsko-radni boravak u Karaševu. Učenici osnovne škole iz Karaševa priredili su nam prekrasnu priredbu u narodnim nošnjama te su nam uz narodne napjeve na hrvatskom jeziku poželjeli dobrodošlicu.

Predstavili su nam kulturno, povijesno, prirodno i gospodarsko bogatstvo mjesta i svog kraja. Naučili smo kako su kroz povijest sačuvali hrvatsku kulturu i tradiciju. Posjetili smo i okolne župe i crkve u kojima smo razgledali bogatu povijest te saznali sve o Hrvatima u Rumunjskoj. Razgledali smo i škole, a posebno nas je razveselila umjetnička škola u kojoj smo imali priliku vidjeti otvorenu pozornicu na kojoj se učenici slobodno umjetnički izražavaju. Cjelokupan program naših domaćina bio je izvanredno osmišljen i vješto proveden, no ipak, našim učenicima, a i nama učiteljima, najviše se svidio posjet prekrasnom gradu Temišvaru u kojem smo razgledavali predivnu katedralu i okolne trgove koji su nas oduševili.

Osim uživanja u izletima i posjetima raznim znamenitostima, učenici su pohađali i redovitu nastavu u školi naših domaćina. Organizirano je i nekoliko zanimljivih radionica, među kojima bismo svakako izdvojili onu na kojoj je profesor Petar Hategan napravio ogledni sat Hrvatskoga jezika na kojem su naši učenici imali priliku vidjeti kako njihovi prijatelji iz Karaševa uče materinji jezik te čuvaju hrvatsku kulturu i tradiciju.

Učitelji naše škole sudjelovali su i u nastavnom procesu te posjetili učionice kolega iz Karaševa. Kolege su nas primili srdačno i toplo te nam otvorili vrata svojih razreda kako bismo i mi mogli naučiti o različitostima u obrazovnim sustavima dvaju država.

Kaže se da je sve što je lijepo kratkotrajno, no ova naša hrvatsko-rumunjska druženja, učenja, spoznavanja i uvažavanja raznolikosti i različitosti zasigurno će za svakoga od nas biti dugotrajna. Upoznali smo divne osobe i sklopili brojna prijateljstva, razmijenili smo iskustva i naučili mnogo jedni od drugih. Razgledali smo i upoznali divan krajolik njihove domovine u svojoj osebujnosti, potvrđujući još jednom duhovnu, obrazovnu i društvenu vrijednost ovoga projekta. Na rastanku je bilo i tuge u očima učenika, ali i veselja zbog najavljenog uzvratnog susreta u Zagrebu.

Zahvaljujemo kolegama iz Karaševa na srdačnoj dobrodošlici i sudjelovanju u aktivnostima, a napose profesoru Petru Hateganu i župniku Petru Rebedžilji koji su prepoznali vrijednost projekta i u svemu angažirano sudjelovali.

Zahvaljujemo roditeljima koji su u svojim domovima iskazali gostoprimstvo našim učenicima i tako im boravak u Rumunjskoj učinili maksimalno ugodnim. Naravno, zahvaljujemo i svim ostalim sudionicima ovog hvalevrijednog projekta.

O susretu s maticom iseljenika pogledajte ovdje

Vibor Lisjak, mag. prim. educ.


Osnovna škola Dr. Ivan Merz Zagreb