2017-06-12 14:50:13

Projekt „Prijateljstvom prihvaćamo različitosti“ (Zagreb - Karaševo, 15. - 19. svibnja 2017.)

Piše: Vibor Lisjak

 

U sklopu vrijednog projekta međunarodne razmjene učenika - svrha kojega je prijateljstvom prihvaćati različitosti, a upoznavanjem i znanjem pobjeđivati predrasude - drugu smo godinu zaredom posjetili Karaševo, središte hrvatske etničke zajednice u rumunjskom dijelu Banata.

 

Pročitajte [više] i pogledajte fotogaleriju.

Osnovna škola dr. Ivana Merza i ove je godine ostvarila suradnju s osnovnom školom u Karaševu u Rumunjskoj na osnovi projekta „Prijateljstvom prihvaćamo različitosti - Putovi i misli blaženog Ivana Merza“. Smisao je projekta u prijateljskim i radnim susretima osnovnoškolaca i učitelja iz različitih krajeva upoznavati svakojake posebnosti, različite ljude, običaje, kulturu, krajeve i krajolike, ujedno i razmjenjivati odgojno-obrazovna iskustva, jer sve te  spoznaje o razlikovnom ambijentu života i življenja, o drugima i drugačijima, uz druga životna iskustva i znanja, obogaćuju naše nazore na svijet i sudjeluju u izradi mozaika vlastite osobnosti.

Karaševo je slikovito rumunjsko mjesto u kojemu stoljećima žive karaševski Hrvati, osebujnoga  jezičnog izričaja i identitetske posebnosti. Dva prostorno kilometrima udaljena grada u dvjema državama, Zagreb i Karaševo, i dvije osnovne škole povezao je jedan cilj zacrtan projektom: prijateljstvom prema upoznavanju različitosti i protiv bojazni od različitosti.

Putovanje do Karaševa bio je doživljaj za pamćenje, pogotovu djeci. Iz Zagreba smo vlakom krenuli prema Beogradu, a potom autobusom do Vršca. Ondje su nas dočekali naši karaševski domaćini i prevezli do svoga mjesta, gdje su našoj djeci pružili  smještaj u svojim  gostoljubivim obiteljima.

Petodnevni boravak u Karaševu više je nego ispunio svrhu našega prijateljsko-radnog susreta.  Domaćini su osmislili kvalitetan program, pri čemu su nas upoznali s vrijednom kulturnom baštinom, s povijesnim, prirodnim i gospodarskim bogatstvom svoga mjesta i svoga kraja. Karaševska hrvatska zajednica na rumunjskom je tlu stoljećima opstala unatoč svim društveno-povijesnim mijenama. Uspijevala je to zahvaljujući osebujnom hrvatskom jeziku te njegovanju tradicijskih i kršćanskih zasada,  ali i povezanosti s matičnom domovinom koja im je uvijek pružala potporu.

Naši učenici, osim zajedničkih izleta i obilazaka crkvi i drugih znamenitosti, pohađali su i redovitu nastavu u školi naših domaćina, stjecali su nova prijateljstva, upoznavali ponešto drugačiji način života, drugačije običaje, okolinu i okoliš te tako s još ponečim obogatili svoje vidokruge.

Naši su pak učitelji imali priliku indirektno sudjelovati u nastavnom procesu.  Posjetili smo osnovnu školu gdje su nam kolege učitelji srdačno otvorili vrata svojih učionica kako bismo mogli sudjelovati u nastavi te uočavati sličnosti i razlike u obrazovnim sustavima dviju država. Uz spomenute radne susrete  i razne obilaske, uživali smo u izletima, šetnji i lovu s profesionalnim lovcima u okolnim šumama. Obišli smo i ribogojilište,  a okušali smo se i u ribolovu, nakon čega smo upriličili zajedničko druženje uz roštilj.  Za kraj jedno nezaboravno iskustvo – vožnja prekrasnom prirodom do obala Dunava u pokrajini Moldova Noua, odakle smo zaplovili tom gotovo čarobnom rijekom, uživajući u trosatnoj plovidbi.

Kaže se da sve što je lijepo kratko traje, no ova naša hrvatsko-rumunjska priča zasigurno će za svakoga od nas biti dugotrajna i nezaboravna.  Upoznali smo divne osobe i krajolike te jedinstvene hrvatske zajednice, sklopili draga prijateljstva, razmijenili smo iskustva i mnogošto naučili jedni od drugih.

Osebujna je ljepota svake zemlje; čudesna je ljepota Rumunjske i karaševskih krajolika, ali subjekt svega su ponajprije ljudi. Kao što ritam bubnjeva prati otkucaje srca, tako se u ljudima osluškuje pulsiranje zavičaja i jezika, kulture i običaja, znanja i poimanja, dobrote i uvažavanja. Uvjereni smo da je još jednom potvrđena duhovna, obrazovna i društvena vrijednost našega projekta. Na rastanku je bilo i tuge u očima učenika, ali i veselja zbog najavljenog uzvratnog susreta u Zagrebu.

Zahvalni smo kolegama iz Karaševa na srdačnoj dobrodošlici i sudjelovanju u aktivnostima, napose profesoru Petru Hateganu i župniku Petru Rebedžilji koji su prepoznali vrijednost projekta i u svemu zdušno i angažirano sudjelovali.

Posebna zahvalnost obiteljima koji su u svojim domovima pružili gostoprimstvo našim učenicima, učinivši im posebno ugodnim boravak u Rumunjskoj. Naravno, zahvaljujemo i svim ostalim sudionicima ovoga hvalevrijednog projekta.

…do ponovnog susreta u Zagrebu…

 


Osnovna škola Dr. Ivan Merz Zagreb